PROCES
Recyrkulacji
Terminologia
Warto wiedzieć
- PSZOK - Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych
- RIPOK - Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych
- PET - oznacza "Politereftalan etylenu". Jest to rodzaj tworzywa sztucznego z grupy polimerów termoplastycznych, które znalazło szerokie zastosowanie w produkcji opakowań, butelek, pojemników na napoje oraz innych produktów
GOZ - Gospodarka o Obiegu Zamkniętym
To model produkcji i konsumpcji, który polega na dzieleniu się, pożyczaniu, ponownym użyciu, naprawie, odnawianiu i recyklingu istniejących materiałów i produktów tak długo, jak to możliwe. W ten sposób wydłuża się cykl życia produktów. W praktyce oznacza to ograniczenie odpadów do minimum. Kiedy cykl życia produktu dobiega końca, surowce i odpady, które z niego pochodzą, powinny zostać w gospodarce, dzięki recyklingowi. Można je z powodzeniem wykorzystać ponownie, tworząc w ten sposób dodatkową wartość.
ROP - Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta
Zestaw środków podjętych w celu zapewnienia, aby wprowadzający produkty, w tym produkty w opakowaniach ponosili odpowiedzialność finansową albo odpowiedzialność finansową i organizacyjną na etapie cyklu życia produktu, gdy staje się on odpadem.
Recykling
Oznacza jakikolwiek proces odzysku, w ramach którego materiały odpadowe są ponownie przetwarzane w produkty, materiały lub substancje wykorzystywane w pierwotnym celu lub innych celach. Obejmuje to ponowne przetwarzanie materiału organicznego, ale nie obejmuje odzysku energii i ponownego przetwarzania na materiały, które mają być wykorzystane jako paliwa lub do celów wypełniania wyrobisk.
Recykling chemiczny
to termin określający grupę technologii umożliwiających przekształcenie zmieszanych i/lub zanieczyszczonych odpadów tworzyw sztucznych w materiały o właściwościach identycznych z tworzywami pierwotnymi. W procesach recyklingu chemicznego z trudnych do recyklingu odpadów tworzyw sztucznych powstają recyklaty, które doskonale nadają się do wymagających zastosowań końcowych, takich jak materiały do kontaktu z żywnością, zastosowania medyczne czy wyroby o dużych wymaganiach w zakresie bezpieczeństwa (np. na potrzeby motoryzacji). Osiągnięcie takich właściwości nie zawsze jest możliwe w przypadku recyklingu mechanicznego.
Rodzaje recyklingu
Formy odzysku
- Upcycling - jest formą odzysku w drodze recyklingu odpadów tworzyw sztucznych, która polega na nadaniu regranulatom (recyklatom) lepszych właściwości niż oryginały surowców pierwotnych. Przykładowo – z odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych w których zastosowano bazowe surowce (np. PET) można otrzymać surowiec o lepszych parametrach technicznych służący do produkcji wyrobów dla elektrotechniki.
- Downcycling - w przeciwieństwie do upcyclingu jest to rodzaj recyklingu odpadów tworzyw sztucznych w wyniku którego powstają regranulaty (recyklaty) o niższej wartości niż oryginały tworzyw sztucznych. Prowadzi to do wytwarzania wyrobów nie wymagających zbyt wygórowanych zastosowań.
Polipropylen, polistyren, polichlorek winylu
Tworzywa sztuczne
- PP - "polipropylen", jest to rodzaj termoplastycznego tworzywa sztucznego, które posiada różne przydatne właściwości i znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. PP jest szeroko stosowany w przemyśle, medycynie, opakowaniach, motoryzacji, elektrotechnice i wielu innych dziedzinach. Można go znaleźć w produktach takich jak pojemniki na żywność, butelki, rurki, opakowania do kosmetyków, elementy samochodowe, narzędzia laboratoryjne, a także w produkcji tkanin i wyrobów włókienniczych.
- PS - "polistyren", jest to termoplastyczne tworzywo sztuczne, które jest szeroko stosowane w przemyśle i codziennym życiu. Polistyren występuje w kilku różnych odmianach, z których dwie najczęściej spotykane to polistyren ekstrudowany (XPS) i polistyren spieniony (EPS). Polistyren jest szeroko stosowany w produkcji opakowań, kubków na napoje, tacki na jedzenie typu "styropian", izolacji budowlanych, zabawek, artykułów gospodarstwa domowego oraz wielu innych produktów. Polistyren spieniony (EPS) jest również popularnym materiałem do opakowań do transportu i izolacji termicznej.
- PVC - "polichlorek winylu", (ang. Polyvinyl Chloride), jest to jedno z najczęściej stosowanych tworzyw sztucznych na świecie. PVC jest wyprodukowane z chlorku winylu, a jego właściwości można dostosować do różnych zastosowań przez zmianę składu chemicznego lub procesu produkcji. PVC znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, w tym w budownictwie, motoryzacji, elektronice, medycynie, przemyśle chemicznym i wielu innych. Jest stosowane w produkcji rur, okien, kształtek, kabli, folii, opakowań, artykułów gospodarstwa domowego i innych produktów.
High-Density Polyethylene i Low-Density Polyethylene
Polietylen
- HDPE - "High-Density Polyethylene", co po polsku można tłumaczyć jako "Polietylen o wysokiej gęstości". Jest to rodzaj termoplastycznego tworzywa sztucznego, które jest szeroko stosowane ze względu na swoje właściwości i zastosowania. HPDE znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach, w tym w produkcji opakowań, rur i rurki, mebli ogrodowych, zabawek, pojemników na chemikalia, izolacji przewodów elektrycznych, elementów konstrukcyjnych i wielu innych.
- LDPE - "Low-Density Polyethylene," co po polsku można tłumaczyć jako "Polietylen o niskiej gęstości." Jest to rodzaj termoplastycznego tworzywa sztucznego, które posiada charakterystyczne właściwości i znajduje szerokie zastosowanie. LDPE jest używane w produkcji folii, worków na zakupy, torebek foliowych, opakowań do jedzenia typu "torebka foliowa", rękawic jednorazowych, butelek do płynów i wielu innych produktów. Ponieważ jest elastyczne i miękkie, nadaje się doskonale do produktów, które wymagają tego rodzaju właściwości.